Legislative Members

District No. 1 - Town of Saugerties & Town of Woodstock

2024: Deputy Majority Leader

2024: Deputy Chair, Laws, Rules & Government Services Committee

Party Enrollment:
Democrat
Party Affiliations:
Democrat
(845) 246-8666
Aaron.Levine@co.ulster.ny.us
District No. 2 - Town of Saugerties, Village of Saugerties
Party Enrollment:
Democrat
Party Affiliations:
Democrat
(845) 901-0520
Joe.Maloney@co.ulster.ny.us
District No. 3 - Town of Kingston, Town of Ulster

2024: Chair, Laws, Rules, and Government Services Committee

Party Enrollment:
Republican
Party Affiliations:
Republican
jason.kovacs@co.ulster.ny.us
District No. 4 -Town of Ulster
Party Enrollment:
Republican
Party Affiliations:
Republican
eric.kitchen@co.ulster.ny.us
District No. 5 - City of Kingston

2024: Majority Leader

2020-2023: Deputy Majority Leader

2023-2024: Chair, Health, Human Services and Housing Committee 

2022: Chair, Law Enforcement and Public Safety Committee

Party Enrollment:
Democrat
Party Affiliations:
Democrat, Working Families
(845) 481-0041
Abe.Uchitelle@co.ulster.ny.us
District No. 6 - City of Kingston
Party Enrollment:
Democrat
Party Affiliations:
Democrat, Working Families
(845) 309-3694
greg.mccollough@co.ulster.ny.us
District No. 7 - City of Kingston

2024: Chair, Legislature

2023: Vice Chair, Legislature

2022-2023: Chair, American Rescue Plan Act Special Committee

2020-2021: Deputy Chair, Public Health & Social Services Committee

Party Enrollment:
Democrat
Party Affiliations:
Democrat, Working Families
(845) 481-3264
Peter.Criswell@co.ulster.ny.us
District No. 8 - Town of Esopus
Party Enrollment:
Democrat
Party Affiliations:
Democrat
joe.donaldson@co.ulster.ny.us
District No. 9 - Town of Lloyd, Town of Plattekill

2024: Deputy Chair, Public Works, Capital Projects and Transportation Committee

2020-2024: Deputy Chair, Economic Development, Tourism, Housing, Planning & Transit Committee

2020-2021: Deputy Chair, Audit Committee

2018 - Chair, Audit Committee

Party Enrollment:
Republican
Party Affiliations:
Republican, Conservative, Independence
(845) 741-1997
HLitts@gpinet.com
District No. 10 - Towns of Lloyd and Marlborough

2023-2024: Chair, Law Enforcement and Public Safety Committee

2022-2023: Deputy Chair, Energy, Environment, and Sustainability Committee

2022-2023: Deputy Chair, Law Enforcement and Public Safety Committee

Party Affiliations:
Conservative, Republican
(845) 702-4384
Gina.Hansut@co.ulster.ny.us
District No. 11 - Town of Marlborough

2022-2024: Deputy Chair, American Rescue Plan Act Special Committee

2020-2021: Deputy Chair, Legislative Programs, Education & Community Services Committee

Party Enrollment:
Republican
Party Affiliations:
Conservative, Republican, Independence
(845) 527-5139
Thomas.Corcoran@co.ulster.ny.us
District No. 12 - Town of Plattekill

2024: Minority Leader

2024: Deputy Chair, Ways and Means Committee

2014-2015, 2019-2023:Deputy Chair, Laws & Rules Committee

2012 - 2013, 2016-2018: Chair, Laws and Rules, Governmental Services Committee

2012: Chair, Social Services Committee

2011: Chair, Governmental Services and Administrative Committee

2010: Chair, Governmental Services, Environmental, and Administrative Committee

Party Enrollment:
Republican
Party Affiliations:
Republican, Conservative, Independence
(845) 566-7663
Kevin.Roberts@co.ulster.ny.us
District No. 13 - Town of Shawangunk
Party Enrollment:
Republican
Party Affiliations:
Republican
richard.walls@co.ulster.ny.us
District No. 14 - Town of Shawangunk, Town of Wawarsing

2019-2024: Deputy Minority Leader

2022-2024: Deputy Chair, Health, Human Services, and Housing Committee

2014-2021, Chair, Public Health and Social Services Committee

2018, Majority Whip

Party Enrollment:
Republican
Party Affiliations:
Republican, Conservative, Independence, Reform
(845) 382-9664
Craig.Lopez@co.ulster.ny.us
District No. 15 - Town of Wawarsing, Village of Ellenville

2021-2024: Chair, Ways & Means Committee

2024: Chair, Audit Committee

Party Enrollment:
Democrat
Party Affiliations:
Democrat
(914) 388-3665
John.Gavaris@co.ulster.ny.us
District No. 16 - Town of Gardiner, Town of Shawangunk
Party Enrollment:
Democrat
Party Affiliations:
Democrat
debra.clinton@co.ulster.ny.us
District 17 - Towns of Esopus and New Paltz

2024: Chair, Economic Developement, Planning Education, Employment, Arts and Agriculture Committee

2024: Deputy Chair, American Rescue Plan Act Special Committee

Party Enrollment:
Democrat
Party Affiliations:
Democrat, Working Families
(845) 340-3900
Megan.Sperry@co.ulster.ny.us
District No.18 - Towns of Hurley and Marbletown
Party Affiliations:
Democrat, Working Families
(845) 616-0764
Eric.Stewart@co.ulster.ny.us
District No. 19 - Town of Marbletown, Town of Rosendale

2019 - 2023: Chair, Energy & Environment Committee

2020-2021: Deputy Chair, Public Works & Capital Projects Committee

Party Enrollment:
Democrat
Party Affiliations:
Democrat, Working Families
(845) 687-9253
MannaJo.Greene@co.ulster.ny.us
District No. 20 - New Paltz
Party Enrollment:
Democrat
Party Affiliations:
Democrat
limina.grace.harmon@co.ulster.ny.us
District No. 21 - Towns of Rochester and Wawarsing

2023-2024: Deputy Chair, Law Enforcement and Public Safety Committee

2024: Chair, Energy, Environemnt & Sustainability Committee

Party Enrollment:
Democrat
Party Affiliations:
Democrat, Working Families
(845) 340-3900
Chris.Hewitt@co.ulster.ny.us
District No. 22 - Town of Denning, Town of Hardenburgh, Town of Olive, Town of Shandaken

2024: Chair, Public Works, Capital Projects and Transportation Committee

Party Affiliations:
Democrat, Working Families
(845) 417-6489
Kathy.Nolan@co.ulster.ny.us
District No. 23 - Town of Hurley, Town of Woodstock
Party Enrollment:
Democrat
Party Affiliations:
Democrat
jeff.collins@co.ulster.ny.us